Problem z wyszukiwaniem w Firefoxie i Chromie

Zaczniemy pytaniem retorycznym… Czy zdarzyło się Wam mieć problemy z wyszukiwaniem przez przeglądarkę zaraz po instalacji programu, który pobraliście z sieci? Dokładnie. Z tym problemem borykał się chyba każdy, ale mimo tego większość ludzi poddaje się i przechodzi do trybu wyszukiwania przez witrynę google.pl, albo korzysta z podręcznej wyszukiwarki w górnym pasku w przypadku Firefoxa. Rodzi się pytanie: „Co zrobić, żeby znowu móc wyszukiwać poprzez pasek adresu w Firefoxie i Chromie?„. Postaram się przyjść Wam z pomocą… Na pierwszy ogień weźmiemy płonącego liska.

 

Usuwanie problemu z wyszukiwaniem z Firefoxa.

1. Klikamy w piękny napis na górze po lewej stronie Firefox -> Dodatki, albo w pasku na górze Narzędzia -> Dodatki. W Rozszerzeniach klikamy usuń przy zainstalowanym dodatku (czy będzie to V9 czy SweetIM czy Babylon czy jeszcze inne cholerstwo będziemy mogli zobaczyć po nazwie, która teoretycznie będzie bliźniacza dla irytującej strony, który zajęła miejsce naszym okularkom…).

2. Wchodzimy w Start -> Panel sterowania -> Dodaj lub usuń programy albo Start -> Panel sterowania -> Programy i funkcje. Wertujemy listę zainstalowanych aplikacji w poszukiwaniu czegoś z nazwą podobną do wtyczki, którą przed chwilą odinstalowaliśmy. Jeśli znajdziemy to usuwamy ją. Krok nieobowiązkowy, ponieważ tylko raz się spotkałem z tego typu „dodatkiem”, ale mimo to polecam go zrobić.

3. Restartujemy przeglądarkę.

4. Nadmienię, że używanie CCleanera, skanowanie antywirusowe, antyspywareowe, itd. nic tutaj nie pomoże, ponieważ zaistniała sytuacja nie jest związana z infekcją naszego komputera, a naszym „dobrowolnym” zainstalowaniem owego dodatku.

5. W adresie wpisujemy magiczną formułę about:config.

6. Firefox ostrzeże nas przed utratą gwarancji… Zachowajcie jednak hard ducha i kliknijcie „Zachowam ostrożność, obiecuję!”.

7. Pokazała nam się lista, ale paniki… Obiecaliśmy, że będziemy ostrożni, więc nie grzebiemy zbytnio w tym co widzimy. Interesuje nas wyszukiwarka w górze. Do której wpisujemy keyword.URL i dajemy enter. Klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy Resetuj.

8. Przechodzimy ponownie do wyszukiwarki i wpisujemy DefaultEngineName i jeśli wartością pola jest „Google” jest wszystko ok. Jeśli nie to klimy prawym -> Resetuj.

9. Znowu… Wpisujemy tym razem SearchEnginesURL i teraz znowu… Resetujemy wartość na domyślną.

10. I… Już 🙂

 

Usuwanie problemu z wyszukiwaniem w Chrome.

1. Klikamy w ikonę ustawień Chrome’a w górnym prawym rogu i wybieramy opcję Ustawienia.

2. Klikamy Rozszerzenia i usuwamy denerwujący nas „dodatek”.

3. Przechodzimy z powrotem do Ustawienia gdzie naszym oczom, zaraz po kliknięciu ukazał się ekran z sekcją Wyszukiwanie. Klikamy Zarządzaj wyszukiwarkami.

4. Szukamy na liście Domyślne ustawienia wyszukiwania i dajemy Ustaw jako domyślną. Następnie Ok.

5. I… To wszystko. Szybko i bez problemów 🙂

 

A co jeśli powyższe sposoby nie pomogły?

1. Klikamy prawym na ikonie skrótu do przeglądarki i wybieramy Właściwości.

2. Przeglądamy pola Element docelowy czy przypadkiem nie ma dołączonego tekstu zaraz po C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe . Jeśli coś tam jest to oczywiście kasujemy niepotrzebny tekst. Klikamy Zastosuj.

 

W taki sposób dobrnęliśmy do końca wpisu i możemy spokojnie oddać się surfowaniu po cyfrowej przestrzeni.

One thought on “Problem z wyszukiwaniem w Firefoxie i Chromie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.